MHZ2-25S1K-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25S1K-M9BZ
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise control and monitoring.
  • 4End boss type with axial porting and one-touch fitting for easy installation.
  • 55m lead wire and DC24V compatibility for versatile industrial use.
Product Details
MHZ2-25S1K-M9BZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With Φ4 One-touch fitting
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 25 mm