MHZ2-25DN-M9PZ-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25DN-M9PZ-X7
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal force and precision in operations.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with a 5m lead wire for reliable and durable performance.
  • 4Narrow type design for compact and efficient installation in tight spaces.
  • 5Spring assist in the closing direction enhances operational efficiency and safety.
Product Details
MHZ2-25DN-M9PZ-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 25 mm