MHZ2-25D-M9P-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D-M9P-X7
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light ensures precise positioning and easy monitoring.
  • 4Spring assist in the closing direction enhances control and safety.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-25D-M9P-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 25 mm