MHZ2-25D-M9PMBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D-M9PMBPC
Key Features
  • 125 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-4 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light enhances visibility and monitoring of cylinder status.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-25D-M9PMBPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 25 mm