MHZ2-25D-M9N-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D-M9N-X7
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for precise control in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 4Spring assist in closing direction enhances operational efficiency.
  • 5Compact and durable design suitable for various industrial automation tasks.
Product Details
MHZ2-25D-M9N-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 25 mm