MHZ2-25DE-M9NVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25DE-M9NVL
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both extending and retracting strokes.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances reliability and visibility.
  • 4End boss type side ported body for easy installation and compact design.
  • 53-wire NPN configuration with a 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
MHZ2-25DE-M9NVL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 25 mm