MHZ2-25D3-M9PSAPC-X12
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D3-M9PSAPC-X12
Key Features
  • 125mm bore size ensures compatibility with a wide range of industrial applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Flat type fingers offer enhanced grip and stability for precise handling.
  • 5Spring assist opening direction enhances operational efficiency and reduces manual effort.
Product Details
MHZ2-25D3-M9PSAPC-X12
Made To Order
Opening direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 25 mm