MHZ2-25D2-M9PS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D2-M9PS
Key Features
  • 125 mm bore size ensures robust performance in various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light ensures precise positioning and easy monitoring.
  • 43-wire PNP configuration with a 0.5m lead wire offers flexible connectivity options.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction enhance mounting versatility.
Product Details
MHZ2-25D2-M9PS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 25 mm