MHZ2-25D2E-M9PVS-X4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D2E-M9PVS-X4
Key Features
  • 125mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3Heat-resistant up to 100°C, suitable for high-temperature environments.
  • 4Equipped with a solid-state auto switch for accurate position detection.
  • 5Compact and durable end boss type side ported body design.
Product Details
MHZ2-25D2E-M9PVS-X4
Made To Order
Heat Resistance (100沙C)
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 25 mm