MHZ2-25D2E-M9PMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D2E-M9PMAPC
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both extending and retracting strokes.
  • 4End boss type side ported body for compact and efficient mounting in tight spaces.
  • 5Indicator light and 3-wire (PNP) configuration enhance usability and monitoring capabilities.
Product Details
MHZ2-25D2E-M9PMAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 25 mm