MHZ2-25D1-M9PM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D1-M9PM
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides precise control in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 43-wire PNP output and 1m lead wire for easy integration into systems.
  • 5Supports multiple voltage options (DC 5V, 12V, 24V) for versatile use.
Product Details
MHZ2-25D1-M9PM
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 25 mm