MHZ2-25D1-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25D1-M9BL
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances precision and monitoring.
  • 43-meter lead wire with DC24V compatibility offers flexibility in installation.
  • 5Standard side-tapped mounting design simplifies integration into existing systems.
Product Details
MHZ2-25D1-M9BL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 25 mm