MHZ2-25C-M9PWVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-25C-M9PWVSDPC
Key Features
  • 125mm bore size for precise and reliable operation in various applications.
  • 2Single-acting, normally closed design ensures safety and efficiency.
  • 3Pre-wired M12-4 pin connector with a 0.5m lead wire for easy installation.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for clear status monitoring.
  • 5Compatible with DC voltages from 4.5V to 28V, offering versatile power options.
Product Details
MHZ2-25C-M9PWVSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 25 mm