MHZ2-25C-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25C-M9NSAPC
Key Features
  • 125mm bore size for precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Single-acting, normally closed design ensures safety and efficiency.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin pre-wired connector for easy installation.
  • 4Indicator light and 3-wire (NPN) configuration for enhanced functionality.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile application options.
Product Details
MHZ2-25C-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 25 mm