MHZ2-25C-F8PZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25C-F8PZ
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation in automation systems.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-wire PNP configuration with a 5m lead wire for easy integration and installation.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible use in various setups.
Product Details
MHZ2-25C-F8PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 25 mm