MHZ2-25C-F8NS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-25C-F8NS
Key Features
  • 125mm bore size for versatile industrial applications.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise control.
  • 43-wire NPN configuration with a 0.5m lead wire for easy integration.
  • 5Supports DC voltage range of 4.5V to 28V for flexible power options.
Product Details
MHZ2-25C-F8NS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 25 mm