MHZ2-25C2-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25C2-M9PVSAPC
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting (normally closed) design for efficient and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) configuration for enhanced functionality.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-25C2-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 25 mm