MHZ2-25C1-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25C1-M9PSAPC
Key Features
  • 125mm bore size for robust performance in various applications.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) configuration for enhanced functionality.
  • 5Standard side-tapped mounting for versatile integration into systems.
Product Details
MHZ2-25C1-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 25 mm