MHZ2-25C1E-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25C1E-M9B
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable and efficient operation.
  • 3Standard side-tapped mounting for easy installation and compatibility.
  • 4End boss type side ported body for enhanced durability and compact design.
Product Details
MHZ2-25C1E-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 25 mm