MHZ2-20SNM-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20SNM-M9BL
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting (normally open) design for efficient and reliable operation.
  • 3Narrow type basic design with end boss type and axial M5 port for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch with a 3m lead wire and DC24V compatibility for precise control.
  • 5Includes two auto switches with an indicator light for enhanced functionality.
Product Details
MHZ2-20SNM-M9BL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With M5 port
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm