MHZ2-20S-M9PVMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S-M9PVMAPC
Key Features
  • 120mm bore size for precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Single-acting design (normally open) ensures efficient performance in various applications.
  • 4Indicator light provides clear status monitoring, enhancing operational efficiency.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-20S-M9PVMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm