MHZ2-20S-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S-M9PL
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-wire (PNP) configuration with a 3m lead wire for easy installation.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile usage.
Product Details
MHZ2-20S-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm