MHZ2-20S3-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S3-M9PSAPC
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design with normally open action for reliable operation.
  • 3Flat type fingers provide secure and precise gripping in automation systems.
  • 4Solid state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC5V, 12V, 24V) for flexible integration.
Product Details
MHZ2-20S3-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 20 mm