MHZ2-20S2-M9NWVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S2-M9NWVSAPC
Key Features
  • 120 mm bore size for precise and reliable operation.
  • 2Single-acting design with normally open action for efficient performance.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V (DC4.5~28V) for versatile applications.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for enhanced functionality.
Product Details
MHZ2-20S2-M9NWVSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 20 mm