MHZ2-20S2-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S2-M9BL
Key Features
  • 120 mm bore size for versatile applications.
  • 2Single-acting design ensures reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise control.
  • 43-meter lead wire for flexible installation.
  • 5Compatible with DC10~28V for wide voltage range use.
Product Details
MHZ2-20S2-M9BL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm