MHZ2-20S1-M9PWMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S1-M9PWMDPC
Key Features
  • 120mm bore size for versatile applications.
  • 2Single-acting design with normally open action for reliable performance.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector with a 1m lead wire for quick installation.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V (DC 4.5~28V) for flexible power options.
Product Details
MHZ2-20S1-M9PWMDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm