MHZ2-20S1-M9BWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S1-M9BWZ
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting (normally open) design for efficient and reliable operation.
  • 32-color indicator auto switch with a 5m lead wire for easy monitoring and installation.
  • 4Solid-state auto switch supports a wide voltage range (DC10~28V) for versatile use.
  • 5Standard side-tapped mounting for quick and secure installation.
Product Details
MHZ2-20S1-M9BWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm