MHZ2-20S1E-M9PZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20S1E-M9PZ
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and reliable operation.
  • 3Standard side-tapped mounting for easy installation and compatibility.
  • 4End boss type side ported body enhances durability and versatility.
Product Details
MHZ2-20S1E-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm