MHZ2-20DN-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20DN-M9PWZ
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch enhance monitoring and control.
  • 45m lead wire with DC5V, 12V, 24V compatibility offers versatile installation options.
  • 5Narrow type basic design for compact and space-saving integration.
Product Details
MHZ2-20DN-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm