MHZ2-20DN-M9PW
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20DN-M9PW
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Narrow type basic design saves space and fits compact installations.
  • 42-color indicator auto switch with solid-state technology for precise position detection.
  • 53-wire PNP configuration with a 0.5m lead wire for easy integration and connectivity.
Product Details
MHZ2-20DN-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm