MHZ2-20DN-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20DN-M9NL
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 43-wire NPN configuration with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Compatible with DC voltages of 5V, 12V, and 24V for versatile use.
Product Details
MHZ2-20DN-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm