MHZ2-20DN-M9BWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20DN-M9BWSDPC
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Narrow type body for space-saving installation in compact environments.
  • 42-color indicator auto switch with pre-wired connector for easy setup and monitoring.
  • 5Solid-state auto switch with DC24V compatibility ensures durability and precision.
Product Details
MHZ2-20DN-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm