MHZ2-20D-M9PWSAPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D-M9PWSAPCS
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both extending and retracting strokes.
  • 3Equipped with a solid-state auto switch featuring a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector simplifies installation and reduces setup time.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for seamless integration into various systems.
Product Details
MHZ2-20D-M9PWSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm