MHZ2-20D-M9PSAPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D-M9PSAPC-X7
Key Features
  • 120 mm bore size ensures precise and efficient operation in various applications.
  • 2Double-acting design provides consistent performance in both extending and retracting strokes.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) configuration enhance usability and monitoring capabilities.
  • 5Spring assist in the closing direction ensures smooth and reliable operation.
Product Details
MHZ2-20D-M9PSAPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 20 mm