MHZ2-20D-M9BWSAPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D-M9BWSAPC-X7
Key Features
  • 120 mm bore size ensures compatibility with a wide range of industrial applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired connector for easy installation and monitoring.
  • 4Spring assist in the closing direction enhances control and precision.
Product Details
MHZ2-20D-M9BWSAPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm