MHZ2-20D-M9BVMBPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D-M9BVMBPC-X7
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-4 pin connector for easy installation.
  • 4Includes indicator light and 1m lead wire for enhanced usability and monitoring.
  • 5Closing direction spring assist (X7) ensures smooth and controlled operation.
Product Details
MHZ2-20D-M9BVMBPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm