MHZ2-20D-M9BS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-20D-M9BS
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal force and precision for automation tasks.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 40.5m lead wire and DC24V compatibility for easy integration into systems.
  • 5Standard basic type with a compact and durable design for versatile applications.
Product Details
MHZ2-20D-M9BS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm