MHZ2-20D-M9BL-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-20D-M9BL-X7
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal force and speed for various applications.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational reliability.
  • 43m lead wire provides flexibility in installation and setup.
  • 5Spring assist in closing direction ensures smooth and consistent operation.
Product Details
MHZ2-20D-M9BL-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm