MHZ2-20DE-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20DE-M9BZ
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3End boss type side ported for easy installation and space-saving design.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 55m lead wire with DC24V compatibility ensures flexible and reliable connectivity.
Product Details
MHZ2-20DE-M9BZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm