MHZ2-20DE-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20DE-M9B
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient operation in both directions.
  • 3End boss type side ported body for easy installation and compact design.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) power supply, offering versatile usage.
Product Details
MHZ2-20DE-M9B
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm