MHZ2-20D3-M9PMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D3-M9PMAPC
Key Features
  • 120 mm bore size ensures precise and reliable operation in various industrial applications.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions, enhancing versatility.
  • 5Indicator light and 3-wire (PNP) configuration offer enhanced visibility and compatibility with DC voltage (4.5~28V).
Product Details
MHZ2-20D3-M9PMAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm