MHZ2-20D3-M9NWMAPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-20D3-M9NWMAPC-X7
Key Features
  • 120 mm bore size ensures compatibility with a wide range of applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Flat type fingers offer enhanced grip and stability for precise handling.
  • 42-color indicator auto switch with pre-wired connector for easy installation and monitoring.
  • 5Closing direction spring assist ensures smooth and controlled movement.
Product Details
MHZ2-20D3-M9NWMAPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 20 mm