MHZ2-20D3E-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D3E-M9BL
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for precise control in both directions.
  • 3Flat type fingers provide a secure grip and enhanced stability.
  • 4End boss type side ported body design for easy installation and maintenance.
Product Details
MHZ2-20D3E-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 20 mm