MHZ2-20D2-M9PVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D2-M9PVZ
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 45m lead wire and perpendicular mounting for flexible installation options.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage support.
Product Details
MHZ2-20D2-M9PVZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 20 mm