MHZ2-20D2-M9BWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D2-M9BWSAPC
Key Features
  • 120 mm bore size for precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch with a 0.5m lead wire, compatible with DC10~28V.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-20D2-M9BWSAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm