MHZ2-20D2-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D2-M9BV
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both extending and retracting strokes.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational reliability and visibility.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for easy mounting and integration.
Product Details
MHZ2-20D2-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 20 mm