MHZ2-20D2-M9BM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D2-M9BM
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 42-wire, DC24V configuration with 1m lead wire for easy installation and compatibility.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-20D2-M9BM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 20 mm