MHZ2-20D2E-M9NZ-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D2E-M9NZ-X5
Key Features
  • 120mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures smooth and reliable performance.
  • 3Fluororubber seal enhances durability and resistance to harsh environments.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 5End boss type side ported for versatile installation options.
Product Details
MHZ2-20D2E-M9NZ-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 20 mm