MHZ2-20D1W-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D1W-M9NSAPC
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both extending and retracting movements.
  • 4Indicator light enhances visibility and monitoring of cylinder status.
  • 5End boss type axial ported design with one-touch fitting for coaxial tubing simplifies setup.
Product Details
MHZ2-20D1W-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End boss type Axial ported Φ4 One-touch fitting For coxial tubing
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm