MHZ2-20D1-M9PZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D1-M9PZ
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-wire PNP configuration with a 5m lead wire for easy integration into control systems.
  • 5Standard side-tapped mounting for versatile installation options.
Product Details
MHZ2-20D1-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm